Elif Çiğdem Artan

Sozialwissenschaftlerin


Themenschwerpunkt: Museen, Migration & Gender

Twittername: @elifcigdemartan

Webseite/Blog: www.museumbuzzy.com

Sprache/n: Englisch, Deutsch, Türkisch

Stadt: Berlin

Land: Deutschland

Themen: museum, migration, creative writing, gender, participation, istanbul convention, digital culture

Ich biete: Vortrag, Seminarleitung, Beratung, Interview

  Ich bin bereit, für eine Veranstaltung zu reisen.

  Ich bin bereit, für gemeinnützige Zwecke kostenfrei zu sprechen.

Biografie:

Dr. Elif Çiğdem Artan hat am TU Berlin-IGK-Center for Metropolitan Studies mit ihrer Doktorarbeit “The Future of the Present: Autonomous Archiving of Activist Videos” promoviert. Sie ist Kuratorin und Koordinatorin des Erinnerungsprojekts des MigrantinnenVereines Frankfurt e.V. im Historischen Museum Frankfurt im Projekt „Bibliothek der Generation“. Sie hat sowohl lokale als auch internationale Publikationen veröffentlicht, sowie Vorträge gehalten und Workshops durchgeführt. Ihre Forschungsinteressen erstrecken sich über Museologie, Urban Studies, digitale Kultur, Migration und Gender.

Vorträge / Referenzen:

Reconfiguration of "Migration" and "Woman" in a participatory museum project

CAMOC / ICOM Annual Conference, Frankfurt am Main, June 4-5, 2018.

For a very long time, migration was often represented in museums by displaying suitcases which can be considered as a romantic representation of migrants: “They pack their little lives” in a suitcase and leave for a foreign country. In many museum displays, suitcases stand for the good old days, but also for poverty and for the hope for a better life. Furthermore, instead of presenting migrant groups with a variety of themes such as their struggles, achievements, and goals, museums preferred to link migration to national history, emphasizing the concept of multiculturalism.

Dieser Vortrag ist auf: Englisch
Migrant women’s reminiscence box in Frankfurt

"Feminist Pedagogy: Museums, Memory Sites and Practices of Remembrance", Conference organized by the Women’s Museum Istanbul and Sabancı University Gender and Women’s Studies Excellence Center (SU Gender).
19 October 2018

Dieser Vortrag ist auf: Englisch
Diskussionsrunde: Heirat statt homeschooling?

Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit, 06.10.2021

Dieser Vortrag ist auf: Deutsch
Onu nasıl kendinize bağlarsınız?

Heritage 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı, 6 Şubat 2015

* * *

Dijital çağ ile birlikte iletişim alışkanlıklarımız kökünden değişti.. Artık herkes bilgiye daha hızlı, daha kapsamlı ve kişiselleştirilmiş olarak ulaşıyor. Hedef kitleye doğrudan erişme ve bağlantı kurma imkânı sunan dijital iletişim kanallarına geleneksel haber kanalları ve ticari kurumlar gibi müzeler de kayıtsız kalamadı, internet siteleri, sosyal medya, mobil uygulamalar, dijital arşivler ve sergileme araçlarıyla mevcut ve potansiyel ziyaretçilerine ulaşmaya çalışıyor. Peki müzeler dijital iletişim kanallarını ne kadar etkin kullanıyor? Daha da önemlisi, dijital iletişim anlayışını kurumun geneline yayarak, tutarlı ve sürdürülebilir bir iletişim ortamı yaratabiliyorlar mı? Bu çerçevede yapılacak atölye çalışmasında, dijital iletişim sadece müzenin sosyal medya ve internet sitesi gibi dijital platform sorumlularını değil, kurumun bütününü ilgilendiren bir strateji geliştirme olarak ele alınıyor. Bu bağlamda atölye çalışmasına katılanlara izleyici bağlılığını artırma konusunda bir yol haritası önerilmesi hedefleniyor.

Dieser Vortrag ist auf: Türkisch